Carbon fiber infrared heater Veito CH1200 LT, black
SKU: 118-
This product is currently out of stock and unavailable.
3 People watching this product now!
help icon
Expert consultations
For best results
delivery icon
1-3 days delivery
quality icon
Installation services
All installation work
delivery icon
14-day return
Feel safe
Description
The Veito CH1200LT model is a small and compact heater suitable for heating certain indoor spaces (e.g. rooms). This device allows you to choose one of two heat energy generation levels (600W and 1200W).
ADVANTAGES:
  • Using heaters to heat individual zones can save up to 70% in heating energy and costs.
TECHNICAL CHARACTERISTICS:
  •     Heating capacity: 6000 BTU/hr (1.76 kW)
  •     Maximum power: 1200 W
  •     Heated area: 15 m2
  •     Power supply: AC 230V 50/60Hz
  •     Dimensions (WxDxH): 80mm x 700mm x170mm (base 300mm).