Galbūt niekada neteko susidurti su tokiais prietaisais bei jų panaudojimo galimybėmis, todėl trumpai papasakosime kaip išsirinkti oro valytuvą ir į kokius pagrindinius dalykus reikėtų atkreipti dėmesį.

Oro valytuvai yra prietaisai, kurie valo orą nuo dulkių, pelėsių, bakterijų, virusų, žiedadulkių ir kitų kenksmingų medžiagų, taip pat šalina nemalonius kvapus. Jie gali būti naudojami tiek namuose, tiek biuruose ar kitose viešo naudojimo patalpose.

Šie prietaisi veikia naudodami filtrus, kurie sugeria orą ir valo jį nuo kenksmingų dalelių. Filtrų tipai gali skirtis priklausomai nuo to, kokių teršalų norima pašalinti iš oro. Geriausias oro valytuvas visuomet turės HEPA filtrą kartu su kombinuota kita valymo technologija, kurių sudėtyje esantis stiklo pluošto ir aktyviosios anglies sluoksnis sulaiko daugiau nei 95% teršalų.

Jie taip pat gali turėti įvairių papildomų funkcijų, tokias kaip UV-C spindulių naudojimas, kurie sunaikina bakterijas ir virusus, ar jonizatoriai, kurie spinduliuodami neigiamus jonus, iš aplinkos prisitraukia teigiamus jonų krūvius turinčias daleles.

Kai kurie valytuvai taip pat gali turėti įmontuotas savybes, tokias kaip oro drėkinimo funkcija, dulkių indikatoriai ar net ryškių spalvų diodai, rodantys oro kokybės lygį. Valytuvų galia ir efektyvumas gali skirtis priklausomai nuo kainos ir funkcijų.

Keturios pagrindinės technologijos

  • Jonizatoriai – šie prietaisai suteikia ore esantiems teršalams neigiamas elektrines įkrovas, sujungdamas daleles tarpusavyje. Susijungusios sąnkaupos nusėda ant grindų (lengva surinkti tiesiog reguliariai plaunant grindis) arba yra sugeriamos į specialų jonizatoriaus filtrą. Prietaisas gali būti naudingas tiems, kurie nori sumažinti oro dulkių, alergenų ir kitų teršalų kiekį patalpoje. Tačiau reikia paminėti, kad jis nevalo oro tiesiogiai, kaip tai daro valytuvas su HEPA filtru, bet vien tik sudaro sąlygas, kad teršalų dalelės nusėstų ant paviršių arba būtų surinktos į filtrą. Todėl renkantis tokį prietaisą pravartu, jog šis kartu turėtų ir HEPA filtrą arba UV-C funkciją. Jonizatoriai naudojami namuose, ofisuose, net automobiliuose ir ligonių kambariuose, kadangi geba efektyviai išvalyti orą nuo bakterijų, virusų, pelėsių, žiedadulkių ir itin smulkių dulkių.
  • Oro valytuvas su UV-C funkcija – šio tipo aparatai turi integruotą UV-C lempą kuri sunaikina bakterijas, virusus ir kitus kenksminus patogenus esančius ore. Tokie prietaisai kartu turi ir įmontuotus filtrus kurie sugriebia didžiąją dalį smulkiųjų dalelių, tokių kaip dulkės, žiedadulkes ir kt. Šie prietaisai gali būti naudojami namuose, siekiant sumažinti alergenų, dulkių erkutės, pelėsių sporų ir kitų kenksmingų organizmų kiekį ore. Tai ypač svarbu asmenims, kuriems yra alergijos ar kvėpavimo takų problemų. Taip pat nuo dulkių bei virusų yra aktualus biuruose, mokyklose bei universitetuose, kur dėl didelio žmonių srauto tokia funkcija ne tik prisideda prie sveikesnės darbo aplinkos bet ir veikia prevenciškai prieš įvairias infekcijas, sezoninius susirgimus.
  • Ozonatoriai – tai prietaisas, kuris gamina ozoną (O3), medžiagą, naudojama vandens, oro valymui bei kvapų šalinimui. Tai stiprus oksidantas galintis sunaikinti bakterijas, grybus, virusus ir kt. Ozono generatorius naudingas patalpose, kuriose yra bloga oro cirkuliacija, buvo nustatytas pelėsio užterštumas ar kitų mikroorganizmų kolonizacija. Ozonas reaguoja su teršalais bei sudegina organinės kilmės dalelę bei skyla į deguoni ar kitas chemines medžiagas, jeigu naikinami kitų chemikalų kvapai. Svarbu paminėti, jog ozonas turi būti naudojamas atsargiai, per didelė ozono koncentracija gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, todėl svarbu laikytis saugumo rekomendacijų ir tinkamų procedūrų, siekiant užtikrinti veiksmingą bei saugų ozono naudojimą.
  • Filtravimo sistema – praktiškai visi valymo prietaisai naudoja specialius filtrus, kurie sugeria arba sugauna daleles, tokius kaip dulkes, žiedadulkes, pelėsiai, gyvūnų plaukai ir kitos teršalai, kurie gali būti ore. Skirtingi filtrai gali būti naudojami, priklausomai nuo modelio ir reikalavimų. Populiariausi filtrų tipai apima mechaninius filtrus, HEPA (Aukštos Efektyvumo Dulkių Retenavimo) filtrus ir anglies filtrus, tačiau aukštos kokybės prietaisai visuomet turės integruotą HEPA filtrą. 

Pirmiausia turite nuspręsti, kokius konkrečius poreikius norite patenkinti, ar jums svarbu, jog ore būtų tik mažiau dulkių? Ar galbūt norite dezinfekuoti orą nuo bakterijų ir virusų? Ar turite ypatingų kvapų ar cheminės taršos problemų? Pasirinkus tinkamą prietaisą patikrinkite, kiek dažnai filtrai turės būti valomi ar keičiami, taip pat įvertinkite valymo patalpos dydį ir galios reikalavimus, ir žinoma, jeigu valytuvas bus naudojamas miegamajame ar darbo erdvėje, svarbu atsižvelgti į triukšmo lygį. Kilus klausimams, visuomet galite kreiptis į mūsų specialistus, mielai padėsime išsirinkti tinkamą valymo prietaisą pagal jūsų poreikius.