Rekuperatoriaus tiesioginė funkcija yra mechaniniu būdu patalpų orą pakeisti į šviežą. Naujuose A+ ar A++ klasės būstuose rekuperatoriai yra įprastas, statybų įmonių už jus suprojektuotas patogumas, užtikrinantis sveiką orą, kuriame nesiveis pelėsis, bakterijos, nesikaups kondensatas. Tačiau statant individualų namą, vėdinimu dažniausiai reikia pasirūpinti patiems, todėl trumpai papasakosime kaip išsirinkti rekuperatorių aptariant jų tipus bei skirtumus.
Turinio rodyklė
Rekuperatorių tipai
Viena iš svarbiausių rekuperacinės sistemos dalių – šilumokaitis, kurio darbas yra ištraukti patalpos šiltą orą ir perduot į patalpą atkeliaujančiam šviežiam, šaltesniam orui iš lauko. Vienas pagrindinių efektyvumo kriterijų yra šilumos grąžinimas į patalpą, šis matas yra išreikšiamas procentais. Pagal šilumokaičio veikimo principą, rekuperatorių tipai skirstomi į dvi pagrindines centralizuotas sistemas – rotacinius ir plokštelinius rekuperatorius.
Rotacinis rekuperatorius
Šie rekuperatoriai turi drėgmės perdavimo funkciją, kuri reguliuoja rotoriaus sukimosi greitį pagal esamą temperatūrą ir į tiekiamą orą gražinamą drėgmės kiekį, todėl jiems nereikia papildomai įdiegti kondensato nuvedimo. Ištraukiamas iš patalpos oras keliauja per rotoriaus vamzdelius ir juos sušildo, paimamas iš lauko šaltas oras sušyla tekėdamas per tokius vamzdelius, o atvesę vamzdeliai atsiduria kitoje disko pusėje, kur išmetamas oras juos vėl sušildo.
Išsaugomas drėgmės kiekis aktualus žiemos laikotarpiu kuomet oras patalpose išsausėja, taip pat rotacinio rekuparatoriaus privalumas yra tai, jog jis praktiškai niekuomet neužšąla, o kai kurie plokšteliniai rekuperatoriai itin šaltomis žeimomis turi išjungti tam, kad būtų sušildomas šilumokaitis, taip pat rotacianiai yra mažesni, kompaktiškai įtalpinami.
Tokie rekuperatoriai pasižymi aukštu šilumos perdavimo koficientu, ne tik šildo, bet gali ir vėsinti orą, taip pat filtruoti dulkes, alergenus, kitas kenksmingas daleles. Tačiau dėl šilumokaityje besimaišančio išmetamo ir tiekiamo oro srautų nėra rekomenduojami restoranuose, gydymo įstaigose.
Plokštelinis rekuperatorius
Tiekiamas ir šalinamas oras šiuose rekuperatoriuose nesimaišo, todėl yra puikus pasirinkimas ten kur susidaro itin stiprūs kvapai. Oro srautai nesimaišo dėl plokštelių esančių tarp tų srautų judėjimo – šiluma perduodama per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoliuoti, todėl atgal į patalpą patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetomo oro šilumą.
Nors sakoma, kad mūsų klimatui šio tipo įrenginiai nėra labai tinkami dėl to, nes gali užšalti, tačiau naujos kartos plokštelianiai rekuperatoriai gali dirbti iki -20 oC. Dažnai iš lauko atkeliaujamas oras pirmiausiai yra pašildomas šildytuvu, arba naudojama kita technologija – šilumokaičio dėka yra sumažinamas ventiliacijos greitis, ko pasekoje yra sumažinamas iš lauko atkeliaujantis oro srautas, taip yra sutaupomi elektros energijos kaštai. Tačiau toks rekuperatoriaus valdymas kainuoja šiek tiek brangiau.
Šis rekuperatoriaus tipas taip pat turi priešpriešinių kryžminių srautų šilumokaitį, kuris taip vadinamas dėl to, jog šaltoji ir šiltoji oro srovės teka viena šalia kitos, tačiau priešingomis kryptimis per atskirus kanalus, tai leidžia šiltajai strovei perduoti dalį savo šilumos, o oro srautų atskyrimas užtikrina, kad šviežias oras nesimaišytu su ištrauktuoju. Į padavimo bei ištraukimo kanalus įstatyti radiatoriai per siurblius varinėja neužsalantį skystį, kurį sušildo išmetamas oras. Po to skystis paduodamas į tiekiamo oro radiatorių, atvesęs skystis vėl paduodamas į oro ištraukimo kanalą sušildymui.
Mini rekuperatorius
Mini rekuperatorius dažniausiai pasirenkamas tais atvejais, kai pastato konstrukcijos arba vietos apribojimai neleidžia įdiegti didesnių, standartinių dydžių rekuperatorių. Šis sprendimas ypač tinka butams, nameliams, mažesniems biurams ar komercinėms patalpoms, kur reikia šilumos ir oro atsinaujinimo sistemos, bet yra ribotos erdvės ir išorinės įrangos įdiegimo galimybės. Svarbiausi mini rekuperatorių privalumai yra kompaktiškas dydis, lengvas montavimas ir galimybė integruoti į jau esamą arba naują ventiliacijos sistemą.
Tačiau verta paminėti, kad mini rekuperatoriai turi ribotą oro srauto galingumą ir jų veikimo efektyvumas yra mažesnis nei didesnių dydžių rekuperatorių. Todėl juos reikia rinktis atsižvelgiant į konkretų poreikį ir patalpų dydį. Jei reikia apdoroti didesnį oro srautą arba aptarnauti didesnės plotų patalpas, rekomenduojama rinktis didesnius rekuperatorius arba kitus ventiliacijos sprendimus. Nėra vieno atsakymo, koks yra geriausias mini rekuperatorius rinkoje, tačiau renkantis iš brangesnių modelių, svarbiausia atsižvelgti į veikimo garsumą, energijos taupumą bei automatinio valdymo galimybes.
Ar butui yra reikalingas rekuperatorius?
Tai priklauso nuo daugelio faktorių, ir dėl kokių priežasčių jums gali prireikti rekuperatoriaus, tačiau kuo didesnis patalpų plotas, tuo sunkiau jose užtikrinti oro apykaitą. Jeigu būstas yra mažesnės kvadratūros, ir turi langus į pirešingas puses, t.y yra galimybė bent minimaliam skervėjui, tuomet galima įsirengti akustines orlaides, jeigu problema yra didelė drėgmė bei pelėsio užuomazgos, taip pat tokiam atvejui padėtų drėgmės surinkėjas be papildomo ventiliavimo šaltinio.
Tikimės, jog perskaitę šį tekstą turėsite aiškesnį vaizdą, rotacinis ar plokštelinis rekuperatorius tinkamesnis patalpoms, ar galbūt priešpriešinių srautų? Tačiau siūlome kreiptis į specialistus kurie patars kokį rekuperatorių pasirinkti jūsų atveju.