Šaltuoju sezonu daug dėmesio skiriame savo namų šildymui, o vasarai artėjant – vėsinimui. Tačiau ar kada nors pagalvojote apie drėgmės lygį patalpose, kuriose praleidžiate didžiąją dalį laiko? Kokia drėgmė turi būti namuose arba kokia turi būti kambaryje? Koks drėgmės lygis namuose patenka į rekomenduojamas normas?
Reguliuoti drėgmę namuose norint gyventi patogiai ir sveiktai – taip pat svarbu, kaip ir palaikyti reikiamą temperatūrą. Statistikos duomenimis, net iki 20 proc. visų pastatų kaupiasi drėgmė. Taigi, ką apskritai reikėtų žinoti?
Turinio rodyklė
Idealus drėgmės lygis namuose
Interneto vartotojai dažnai ieško informacijos, kiek drėgmės turi būti namuose. Dažna užklausa – ir kiek procentų drėgmės turi būti kambaryje. Taigi, atsakome į klausimą: drėgmės pojūtis ir komfortas priklauso nuo įvairių faktorių, pavyzdžiui, metų laiko, dėvimų drabužių, kaip kūnas toleruoja drėgmę ir kt. Beje, dar reikėtų paminėti, kad drėgmė gali būti absoliuti ir santykinė.
Tyrimai rodo, kad ideali santykinė normali drėgmė namuose turėtų būti 35–60, o optimali apie 50 %. Skirtinguose šaltiniuose šie skaičiai šiek tiek skiriasi. Pavyzdžiui, teigiama, kad jei drėgmės lygis viršija 60 %, didėja pelėsio veisimosi rizika.
Taigi, normalus drėgmės lygis namuose – 40–60 %, tačiau jeigu skaičiukai nepatenka į šį rekomenduotiną diapazoną, lengviau perduodamos infekcijos, gali paūmėti kvėpavimo takų ligos ir kt.[1]
Tačiau labai svarbu žinoti, kad drėgnumas turi būti kontroliuojamas atsižvelgiant ir į lauko temperatūrą (lentelė):
Oro temperatūra | Maksimali rekomenduojama drėgmė namuose esant 20 C temperatūrai |
≥ -31 °C | 15 % |
-24 – -30 °C | 20 % |
-18 – -23 °C | 25 % |
-12 – -17 °C | 35 % |
-11 – -1 °C | 40 % |
0 – +10 °C | 50 % |
Rekomenduojamas patalpų drėgmės lygis priklausomai nuo lauko temperatūros[2]
Kas nutinka, jeigu kambario drėgmė yra per didelė?
Jei namuose per drėgna, tikriausiai taip pat pastebėsite poveikį aplinkai ir sveikatai:
- Didelė drėgmė skatina pelėsių augimą ir plitimą;
- Veisiasi dulkių erkutės, kiti patogeniniai mikroorganizmai;
- Jei asmuo yra varginamas astmos arba alergijų, jų simptomai gali paūmėti;
- Pablogėja miegas;
- Galite pastebėti, kad ant langų kaupiasi kondensatas;
- Drėgmė namuose gali neigiamai paveikti ar net sugadinti baldus ir įrangą ir kt.
Jei drėgmės namuose lygis yra ženkliai per didelis, žmonės jaučiasi ypač nepatogiai. Šalindama drėgmę, mūsų oda pasitelkia aplink esant orą.
Taigi, kai drėgmės lygis yra arti 100 %, prakaitas nebegali išsisklaidyti ore, o jis yra natūralus „kondicionierius“: prakaituodamas kūnas bando išlaikyti idealią 36,6 °C temperatūrą.
O kai drėgmės pertekliaus negalime atsikratyti, jaučiamės nemaloniai, oda tarsi limpa, norisi kuo greičiau palįsti po dušu.
Kaip sumažinti drėgmę bute ir nuosavuose namuose?
Siekiant suvaldyti drėgmę, namuose turėtų būti įrengta tinkama ventiliacinė sistema ar bent jau mini rekuperatorius. Jei tokios galimybės nėra, reikėtų bent jau dažnai vėdinti patalpas.
Kambario drėgmės norma gali būti sumažinama ir šiais būdais / priemonėmis:
- Druska, soda, ryžiai. Drėgmę gerai sugeria ir druska, valgomoji soda, ryžiai ir kitos kruopos, tad viena iš šių priemonių pripildytą dubenėlį statykite vonioje, virtuvinėse spintelėse, sieninėse spintose ir t. t.
- Drėgmę sugeriantys augalai. Drėgmės lygį kontroliuoti gali padėti ir augalai: pavyzdžiui, orchidėjos ir bambukai sugeria drėgmės perteklių iš oro. Beje, atkreipkite dėmesį, kad didžioji dalis augalų drėgmės lygį kaip tik didina.
- Silikoninės drėgmę surenkančios granulės ar net kačių kraikas. Šios priemonės taip pat gali padėti susidoroti su nedideliu drėgmės pertekliumi.
Tačiau bene patogiausias, paprasčiausias ir, žinoma, vienintelis 100 % rezultatą suteikiantis būdas siekiantiems greitai sumažinti drėgmės lygį namuose – naudoti oro sausintuvus.
Jie greitai padeda sumažinti drėgmę iki reikiamo lygio (20 – 50 %). Patikimų gamintojų kokybiškų drėgmės surinkėjų įsigysite ir daugiau informacijos apie juos sužinosite spustelėję ant šios nuorodos.
Beje, pastebime, kad dažniausiai drėgmė bute tvyro dėl per mažo šildymo, todėl šalčiausiais metų mėnesiais verta namus šildyti intensyviau, o jei tai neįmanoma – įsigyti elektrinį radiatorių, kuris padės sausinti orą.
Per mažas drėgmės lygis namuose: ko galite tikėtis?
Kas nutinka, jeigu kiekvieno kambario drėgmė yra per maža?
- Oda išsausėja, pleiskanoja, ją pradeda niežėti;
- Didesnė peršalimo ligų ir infekcijų plitimo rizika: sausesnėje aplinkoje geriau išgyvena ir tarpsta virusai, tad infekcijų rizika dar labiau išauga;
- Gali būti pažeidžiami mediniai baldai ir kietmedžio grindys;
- Apsunkinami kvėpavimo takai, tad gali būti sunkiau kvėpuoti, ypač jei asmuo serga lėtine plaučių liga.
Kaip padidinti drėgmės lygį namuose?
Jeigu patalpose per sausa ir jūsų pagrindinis siekis – optimali drėgmė namuose, patalpas sudrėkinti galite paprastais būdais, pavyzdžiui:
- Greta radiatorių statykite dubenis su vandeniu;
- Ant radiatorių arba specialių metalinių džiovyklių džiovinkite skalbinius;
- Po plovimo palikite atviras indaplovės dureles;
- Purkštuvu, pripildytu vandens, išpurkškite užuolaidas;
- Įsigykite specialų patalpų drėkintuvą.
Beje, atminkite, kad vasarą oras natūraliai bus drėgnas, tad oro drėkintuvą galite naudoti tik žiemos metu.
Taigi, apibendrinant, drėgmės lygį namuose būtina kontroliuoti ne tik dėl visos šeimos komforto, bet ir siekiant nepadaryti žalos sveikatai. Tai ypač svarbu, jei namuose yra kvėpavimo takų ligomis sergančių bei alergiškų žmonių.